6. ПОРЯДОК РОБОТИ З ОНЛАЙН-СИСТЕМОЮ ТЕСТУВАННЯ

Після завантаження сторінки входу в систему тестування на екрані комп'ютера з'являється головне вікно програми. З його допомогою можна:
• отримати гостьовий доступ в систему тестування;
• зареєструватися в системі тестування;
• увійти в систему тестування як користувач;
• скасувати пароль, якщо користувач його забув.

Розглянемо детальніше ці режими роботи з системою тестування.

6.1. Гостьовий доступ
Після натискання на відповідну кнопку в головному вікні системи тестування перед учнем відкриється вікно "Почати тест". З його допомогою можна пройти тести, дозволені адміністратором без реєстрації в системі тестування. Для цього необхідно натиснути лівою кнопкою миші на назві обраного тесту або на слові "Тест" навпроти назви обраного тесту.

Якщо тест створений у формі репетитора, то тестування відбувається без таймера, і кожне завдання відкриється двічі в одному і тому ж вікні. Спочатку необхідно обрати відповідь або відповіді на завдання та натиснути кнопку "Відповісти". Після цього програма сповістить, чи правильно була дана відповідь і яка відповідь вважається правильною (якщо дана виявилася хибною). Проаналізувавши подану інформацію, для переходу до наступного завдання тестований повинен натиснути кнопку в лівому нижньому кутку екрана.

Якщо тест створено у формі екзамену, то таймер увімкнений. Відбувається зворотній відлік часу, відведеного на виконання тесту. Наданий час відповідає вимогам ЗНО на проходження тесту. Після вибору відповіді або відповідей на завдання необхідно натиснути кнопку "Відповісти", і в цьому ж вікні з'явиться наступне завдання і т. д. В разі, якщо відведений час спливе, але не всі завдання тесту учень виконає, тестування не буде припинено. Він зможе завершити тест, а перевищення ліміту часу знайде відображення у звіті про тестування.

Окрім таймера, змісту завдання й варіантів відповідей у вікні тестування при обох формах тесту відображаються назва тесту та номер завдання із загальної їх кількості.

Після завершення тесту учень має змогу отримати результати тестування, в яких вказані назва тесту, дата проходження, затрачений час, оцінка за 12-бальною шкалою, кількість правильних відповідей з максимально можливих, кількість набраних балів з максимально можливих та відсоток правильних відповідей. З цієї сторінки "гість" може або повернутися на сторінку вибору тестів, або подивитися детальні результати тестування, переглянувши звіт. Це особливо важливо у випадку проходження тесту у формі екзамену. Зокрема є можливість подивитися детальні відповіді на всі завдання, дізнатися правильні відповіді, чи правильно учень відповів, затрачений час та кількість отриманих балів за кожне завдання. Система зберігає на сервері детальний звіт про кожен сеанс тестування. Звіти доступні зі сторінки вибору тестів через менеджер звітів, яким можна будь-коли скористатися для аналізу динаміки та ступеня засвоєння знань у процесі підготовки до ЗНО. З цією метою доцільно послуговуватися сортуванням звітів про тестування за датою, назвою тесту, перевищенням ліміту часу, набраними балами, відсотком набраних балів, оцінкою. Для цього достатньо натиснути на назві відповідного поля менеджера звітів. Щоб переглянути результати сеансу тестування детально, необхідно натиснути кнопку праворуч від відповідного запису в менеджері звітів. Тоді стає доступним сортування відповідей у звіті про тестування за затраченим часом на відповідь, кількістю набраних балів, перевищенням ліміту часу, правильністю відповіді. Для цього потрібно натиснути на назві відповідного поля.

По завершенню роботи з системою тестування для виходу з неї учень має натиснути лівою кнопкою миші на напису "Вийти" у верхньому правому кутку, знаходячись у вікні "Почати тест", "Менеджер звітів", "Відповіді на завдання - Менеджер звітів" або "Відповідь на завдання - Менеджер звітів".

6.2. Реєстрація
Реєстрація в системі тестування відбувається в автоматичному режимі. Після переходу з головної сторінки на сторінку "Реєстрація" потрібно заповнити запропоновану форму і натиснути кнопку "Зареєструватися". В разі успішної реєстрації з'явиться відповідне повідомлення. Після цього зареєстрований користувач зможе увійти в систему тестування, ввівши свій пароль у відповідне поле, та натиснувши кнопку "Увійти". Якщо ж зареєструватися не вдалося, буде зазначено причину цього.

Але поки сайт перебуває в стадії розробки, реєстрація здійснюється в наступному порядку. Щоб зареєструватися, необхідно відправити лист адміністратору сайта на адресу admin@history-zno.org.ua. В листі потрібно вказати своє ім'я, прізвище, місце навчання, бажане ім'я користувача та адресу електронної пошти. Отримавши на вказану електронну адресу лист у відповідь, у якому буде зазначено ім'я користувача і пароль, учень автоматично буде зареєстрований в системі тестування як користувач.

6.3. Робота з системою тестування в якості користувача
Якщо учень зареєстрований в системі тестування, щоб увійти в неї, він, знаходячись у головному вікні програми, має ввести у відповідні поля своє ім'я користувача та пароль й натиснути кнопку "Увійти". Після цього у вікні "Почати тест" йому будуть доступні всі тести, дозволені користувачам. Надалі взаємодія користувача з системою тестування нічим не відрізняється від роботи в гостьовому режимі. Лише розширюються можливості використання звітів про тестування. Зокрема з'являється функція відправки звіту про сеанс тестування на вказану при реєстрації адресу електронної пошти (це може бути й email вчителя, який отримає змогу здійснювати контроль за процесом підготовки, динамікою і рівнем готовності учня до ЗНО). Крім цього, детальні звіти про сеанси тестування конкретного користувача, що зберігаються на сервері, будуть доступні лише йому.

6.4. Як скасувати свій пароль
Якщо користувач забув свій пароль, а значить не може увійти в систему тестування, він має змогу скасувати його. Для цього, знаходячись у головному вікні системи тестування, необхідно натиснути лівою кнопкою миші на фразу "забули свій пароль". Відкриється вікно під назвою "Забули пароль?". Далі потрібно ввести у відповідне поле своє ім'я користувача і натиснути кнопку "Відправити новий пароль". Після цього на зазначену при реєстрації електронну адресу користувача надійде лист, у якому буде вказано новий пароль.